با پیشرفت تکنولوژی، نظافت منزل آسان شده و نیازی به داشتن جاروبرقی مخصوص در منزل و اشغال فضا برای نگهداری آن نیست. جاروبرقی مرکزی دارای یک موتور بزرگ و قدرتمند در خارج از خانه، به عنوان مثال در بالکن یا زیرزمین است. این دستگاه به لطف یک موتور قدرتمند، تمام زباله ها را با حداقل فشار جمع آوری می کند. برای استفاده از جاروبرقی مرکزی در ساختمان باید پریزهای مخصوص در تمام اتاق های خانه تعبیه شود تا با نصب نازل شلنگی مخصوص روی پریز خانه را تمیز کنید. همه دوست دارند روند تمیز کردن خانه را آسان کنند. انتقال جاروبرقی از یک اتاق به اتاق دیگر و همچنین جدا کردن آن از برق برای بسیاری از افراد کاری دشوار و وقت گیر است. امروزه با پیشرفت تکنولوژی، مراحل فراگیر نیز آسان شده است.

به گفته برخی افراد، صدای زیاد جاروبرقی یکی از بزرگترین مشکلاتی است که هنگام جاروبرقی با آن مواجه می شوند. با توجه به اینکه موتور باید مکش قوی داشته باشد، در حین استفاده صدای ناخوشایندی از آن شنیده می شود که بسیاری از افراد حساس نمی توانند آن را تحمل کنند. یکی از مزایای وجود جاروبرقی مشترک در ساختمان این است که از آنجایی که موتور خودرو از خانه دور است، در حین جارو کردن صدای بلندی نخواهید شنید. متاسفانه هنگام جارو کردن با جاروبرقی های معمولی، همیشه کمی گرد و غبار در اطراف خانه پخش می شود. این مشکل می تواند باعث ایجاد حساسیت راه هوایی در کودکان و سالمندان شود. به لطف جاروبرقی مرکزی، تمام گرد و غباری که به داخل دستگاه کشیده می شود، به یک مخزن مرکزی واقع در خارج از خانه ختم می شود. بنابراین امکان انتشار گرد و غبار به داخل خانه با این مدل منحصر به فرد جاروبرقی مدرن برابر با صفر خواهد بود. جاروبرقی های نوعی جاروبرقی بزرگ و صنعتی هستند که قطعات آن عمر بسیار بالایی دارند و خراب نمی شوند. این مشکل می تواند نیاز مکرر شما را به تعمیر جاروبرقی به حداقل برساند و بتوانید بدون مشکل از آن استفاده کنید.

جاروبرقی مرکزی

احتمالاً هنگام استفاده از جاروبرقی با مشکل گرفتگی لوله جاروبرقی مواجه شده اید. این مشکل زمانی رخ می دهد که بخواهید زباله های حجیم و نسبتا بزرگ را با جاروبرقی پاک کنید. با داشتن یک جاروبرقی معمولی در خانه، احتمال گرفتگی لوله های مکش به حداقل می رسد. زیرا سوراخ لوله بزرگتر از مدل های معمولی است. اصل عملکرد لوله های مکش از موتور به خانه به گونه ای است که زباله های ریز و درشت آزادانه به مخزن ارسال می شود. این مشکل می تواند احتمال آتش گرفتن موتور جاروبرقی در اثر فشار بیش از حد به دستگاه را تا حد زیادی کاهش دهد.

نصب جاروبرقی مرکزی در آپارتمان

جاروبرقی مرکزی معمولاً در ساختمان های بلند و برج ها استفاده می شود. با توجه به قدرت بالای موتور، امکان استفاده از آن به عنوان بخشی از چندین واحد وجود دارد. بدین ترتیب تنها با تهیه لوازم جانبی جاروبرقی مانند لوله خرطومی و مجموعه ای از تیغه های جاروبرقی و نصب آنها در پریز مخصوص، می توان در هر آپارتمان از جاروبرقی مرکزی استفاده کرد.

در مجتمع های بزرگ و مکان هایی که نیاز به قدرت بیشتری باشد از مدل جاروبرقی صنعتی استفاده می شود که از نظر قدرت و عملکرد چندین برابر قوی تر از مدل نیمه صنعتی می باشد.

مزایای استفاده از جاروبرقی مرکزی

سطح صدای کم: یکی از مزیت های قابل توجه این مدل از جاروبرقی ها میزان صدای بسیار کمتر آنها نسبت به جاروبرقی های معمولی است که در حین استفاده از آنها آلودگی صوتی کمتری به همراه دارد.

مکش قوی: قدرت مکش جاروبرقی های مرکزی بسیار بیشتر از جاروبرقی های معمولی است. (حدود 100 کیلومتر در ساعت)

سبک و حمل آسان: بر خلاف جاروبرقی های خانگی، هنگام استفاده از آن ها باید کل جارو را در اطراف خانه حمل کنید و تحمل وزن آن بسیار خسته کننده است. جاروبرقی های مرکزی فقط دارای شلنگی هستند که بسیار سبک است و به راحتی می توانید در هر جای خانه به آن دسترسی داشته باشید.

بدون گرما و بوی بد: جاروبرقی های خانگی معمولی پس از مدت کوتاهی استفاده از موتور خود را گرم می کنند و در نتیجه کیسه زباله آنها نیز داغ می شود و به این ترتیب بوی بد در اتاق پخش می شود. اما از آنجایی که موتور سوییپر مرکزی در محیط خانه نیست، هرگز بوی بد یا بد ناشی از گرمای موتور را حس نخواهید کرد.

اتصال آسان: فقط باید شیلنگ برس مرکزی را به خروجی اختصاصی آن وصل کنید و برس به طور خودکار روشن و خاموش می شود و گاهی اوقات آنها دارای کنترل از راه دور هستند.

جمع آوری ذرات ریز: با استفاده از جاروبرقی های مرکزی می توانید به راحتی موهای حیوان خانگی خود را از محیط جدا کرده و به بیرون از خانه ببرید تا از آلرژی و حساسیت جلوگیری کنید.

 

عمر طولانی تر: یک جاروبرقی مرکزی نسبت به جاروبرقی معمولی به تعمیر و نگهداری بسیار کمتری نیاز دارد و عمر مفید بیشتری دارد.

نکات استفاده از جارو برقی مرکزی

اتصال جاروبرقی های مرکزی نیز بسیار ساده است. می توانید سیم کشی در پشت بام، در ستون های خانه، بالای قفسه ها و غیره انجام دهید.

جاروبرقی مرکزی پاسخگو فضای بزرگ  بوده و برای فضایی از 100 تا 500 متر بسیار مناسب است و می توانید با استفاده از سری های مختلفی که همراه شیلنگ برای شما ارائه می شود، به راحتی بین دستگاه های مختلف را تمیز و گردگیری کنید.

بهترین فاصله خروجی جاروبرقی مرکزی نیم متر از زمین است و نباید نزدیک وسایل گرمایشی مانند شومینه، بخاری، اجاق گاز باشد. می توانید سالی دو بار مخزن جاروبرقی مرکزی را خالی کنید. جنس لوله های جاروبرقی مرکزی عمدتا PVC می باشد.

شما می توانید با خرید موتور و لوله کشی برای همه واحدها و اجازه استفاده همزمان چند نفر از جاروبرقی در هزینه صرفه جویی کنید.

با توجه به مزایای جاروبرقی مرکزی، بسیاری از مالکان و ساکنان خانه های مدرن تمایل به استفاده از این نوع جاروبرقی در منزل خود دارند، اما توجه به این نکته ضروری است که با توجه به نصب لوله های داخل دیوار، می توان از این نوع جاروبرقی استفاده کرد. نظافت فقط در ساختمان های جدید امکان پذیر است. زیرا باید از قبل تجهیزات و تدابیر لازم برای آن اندیشیده شود.

جاروبرقی مرکزی

جاروبرقی مرکزی چیست؟

همانطور که قبلا گفتیم جاروبرقی مرکزی یک دستگاه نیمه صنعتی با قدرت مکش بالا برای جذب هر نوع آلودگی و گرد و غبار در ساختمان می باشد. بیشتر اوقات از این دستگاه در ساختمان های جدید و مجلل استفاده می شود و در برج ها نیز کاربرد زیادی دارد. سیستم وکیوم مرکزی به گونه ای چیده شده است که ذرات کثیفی و ذرات ریز و زباله از طریق لوله های تعبیه شده در داخل دیوارها به مخزن مورد نظر منتقل می شوند. مخازن جمع آوری این دستگاه ها معمولاً در خارج از ساختمان مثلاً در بالکن ها یا تراس ها، زیرزمین ها، گاراژها، موتورخانه ها و حتی در پای پله ها یا انبارها قرار دارند و موتور بزرگ و قدرتمند این دستگاه می تواند نیز نصب شود. در این مکان ها به طور کلی موتور جاروبرقی مرکزی قدرت مکش بالایی دارد و زباله ها با کمترین فشار جمع آوری می شوند. همچنین نصب ورودی های دیواری در سراسر ساختمان ضروری است تا با اتصال به پریزهای برق و سایر متعلقات بتوانید از این دستگاه در داخل ساختمان استفاده کنید. سوکت های جاروبرقی مرکزی مخصوص خود دستگاه می باشد و برای اتصال لوله خرطومی باید در تمامی اتاق ها پریز مخصوص وجود داشته باشد.

چرا بهتر است از جاروبرقی مرکزی استفاده کنیم

با استفاده از جاروبرقی های مرکزی مدرن، نظافت منزل برای ساکنین در مقایسه با جاروبرقی های معمولی آسان تر خواهد بود. همچنین نیازی به داشتن جاروبرقی مخصوص در منزل و صرف هزینه برای خرید، نگهداری، نظافت و تخلیه مخزن و همچنین اختصاص فضا برای آن نیست. علاوه بر این، جاروبرقی های مرکزی از نظر کارایی بسیار خوب عمل می کنند و تمام انتظاراتی که از یک جاروبرقی انتظار دارید را برآورده می کنند. در عین حال، مشکلات مربوط به سوییپرهای معمولی را ندارد.

چگونه از جاروبرقی مرکزی استفاده کنیم؟

در جاروبرقی مرکزی، پس از اتصال شیلنگ به درگاه، جریان الکتریکی نیز وصل می شود و برعکس، برای قطع جریان برق باید از درگاه جدا شود. یکی از کارهایی که می توانید به میل خود انجام دهید، افزایش تعداد ورودی ها برای کاربری بهتر و دسترسی بیشتر در محیط ساختمان است. در این صورت می توانید با استفاده از این دستگاه هر فضایی را تمیز کنید. برای این کار کافی است یک لوله خرطومی از یک در به در دیگر پرتاب کنید تا بتوانید کل فضای داخل ساختمان را جارو کنید.ذبا این مدل جارو می توانید قسمت های مختلف ساختمان از جمله پارکینگ، راهروها، پله ها، تراس ها و بالکن ها و حتی انباری ها و ادارات را جارو و تمیز کنید.

کارایی جاروبرقی مرکزی

نظافت آسان اماکن مسکونی یکی از انتظارات مشتریان از سازندگان این نوع دستگاه ها می باشد. در فرآیند استفاده از جاروبرقی مواردی مانند جابجایی آن بین اتاق ها و داخل ساختمان، وصل و قطع برق هر اتاق، تخلیه سطل زباله، تعویض فیلتر و … نیاز به زمان و تلاش دارد که در دسترس بسیاری از افراد نیست. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی، تولید و ارائه چنین محصولی به عنوان جاروبرقی مرکزی، نظافت ساختمان ها آسان شده است.

  1. سر و صدای کمتری ایجاد کنید

یکی از معایب جاروبرقی های معمولی که مردم آن را صدای بالای جاروبرقی در هنگام تمیز کردن می نامند. مکش قوی موتور جاروبرقی برای جذب ذرات ریز روی سطوح باعث ایجاد صدای ناخوشایندی می شود که در حین استفاده شنیده می شود و برخی افراد این میزان صدا را آزاردهنده می دانند. مخصوصاً برای افرادی که دارای فرزند یا افراد مسن در خانه هستند، گاهی اوقات استفاده از جاروبرقی غیرممکن می شود. یکی از مزایای جاروبرقی مرکزی این است که به دلیل امکان قرار گرفتن موتور دستگاه دور از فضای داخلی منزل، در هنگام استفاده صدای بلندی به گوش ساکنین خانه نمی رسد و می توانند از تمیزی خانه خود در آرامش لذت ببرند.

  1. گرد و غبار را در فضا پخش نکنید

هنگام استفاده از جاروبرقی های معمولی، معمولاً بخشی از گرد و غبار از دستگاه در اتاق پخش می شود. وجود گرد و غبار در فضای خانه می تواند منجر به ایجاد حساسیت های تنفسی در کودکان، سالمندان و حتی افراد حساس شود. اما سیستم جاروبرقی مرکزی به این صورت است که گرد و غبار اتاق جمع شده و وارد مخزن مرکزی می شود و از آنجایی که مخزن مرکزی بیرون از خانه است، گرد و غبار وارد فضای بسته خانه نمی شود و احتمال ایجاد حساسیت وجود دارد. و مشکلات تنفسی برای ساکنین صفر خواهد بود.

  1. عمر طولانی و استحکام بالا، بدون نیاز به تعمیر.

از نظر کیفیت، جاروبرقی های معمولی زیر مجموعه ای از جاروبرقی های بزرگ و صنعتی هستند. به همین دلیل بر خلاف جاروبرقی های معمولی دارای قطعات مستحکم و بادوام هستند و به راحتی و به سرعت شکسته نمی شوند. پس مطمئن باشید تا سالیان سال می توانید از این دستگاه در منزل خود استفاده کنید و مشکلی در خرابی یا نیاز به تعمیر و تعویض نداشته باشید. بنابراین عدم نیاز به رفت و برگشت، مراجعه به تعمیرکار و صرف هزینه برای تعمیر دستگاه توسط تعمیرکار مجرب نیز از مزایای جاروبرقی مرکزی است.

  1. رفع مشکل گرفتگی لوله جاروبرقی

یکی از مشکلاتی که بسیاری از ما در استفاده از جاروبرقی معمولی تجربه کرده ایم، گرفتگی لوله جاروبرقی در هنگام استفاده از آن است. به طور معمول این مشکل زمانی رخ می دهد که در حین نظافت ساختمان، یکی از اقلام نسبتا بزرگ و حجیم به طور تصادفی توسط جاروبرقی به داخل لوله کشیده شده و در لوله گیر کند. بنابراین برای جدا کردن شی مورد نظر از لوله باید زمان بیشتری صرف کنیم و دردسرهای بعدی را تحمل کنیم. اما در جاروبرقی مرکزی به دلیل سایز نسبتاً بزرگ نازل ها، تمامی زباله های نسبتاً بزرگ از سطوح جمع آوری شده رد میشوند  و احتمال گرفتگی لوله های مکنده کاهش می یابد. همچنین با توجه به اینکه عملکرد لوله های مکنده از قسمت موتور تا فضای داخلی ساختمان کاملاً طراحی شده است، کلیه زباله ها حتی اجسام نسبتاً بزرگ به راحتی و بدون هیچ مانعی به داخل مخزن هدایت می شوند. این امر بر کاهش فشار موتور جاروبرقی تاثیر می گذارد و احتمال اشتعال آن در اثر فشار بیش از حد را بسیار کاهش می دهد.

  1. امکان استفاده از یک دستگاه توسط چندین بخش

جاروبرقی مرکزی معمولا در آپارتمان ها و برج های بلند استفاده می شود. زیرا قدرت موتور در این نوع دستگاه ها بالا بوده و امکان استفاده از آن در چند واحد از یک ساختمان وجود دارد. بنابراین کافی است موتور و محفظه اصلی خارج از فضای داخلی ساختمان ها باشد. برای هر واحد، نصب لوازم جانبی آن، مانند شلنگ و یک ردیف تیغه، در یک خروجی اختصاصی، امکان استفاده از یک جاروبرقی مرکزی را فراهم می کند.

چگونه یک جاروبرقی مرکزی نصب کنیم؟

بهترین مکان برای نصب این مدل جاروبرقی بیرون از منزل است. زیرا در این حالت فیلترهای جارو به یک محیط آزاد متصل می شوند. البته این دستگاه را می توان در مکان هایی مانند زیرزمین، موتورخانه و یا حتی داخل ساختمان در مکان هایی مانند آشپزخانه و انباری نصب کرد. به طور کلی این نوع جاروبرقی برای استفاده در اتاق هایی از 100 تا 500 متر مربع مناسب است. ضمناً محل نصب درگاه باید حدود نیم متر از زمین فاصله داشته باشد و به لوله بخاری، بخاری و شومینه نزدیک نباشد. لوله های مورد استفاده در لوله کشی این نوع جاروبرقی از PVC می باشد. نصب سیستم مرکزی باید توسط متخصصین انجام شود و در حین نصب اولاً به مسیر خط لوله توجه شود و ثانیاً به مواد مورد استفاده توجه شود و همچنین مطابقت قطر لوله بررسی شود. در صورت وجود مشکل در این قسمت، قبل از انجام هر کاری باید با راهنمایی متخصصان حرفه ای در نصب جاروبرقی مرکزی مشورت کنید.

هنگام خرید جاروبرقی مرکزی باید به چه نکاتی توجه کرد؟

قبل از خرید جاروبرقی مرکزی، باید با لوازم جانبی آن آشنا شوید. به عنوان مثال، برای به دست آوردن اطلاعات در مورد عملکرد اتصال دهنده های متصل به شیلنگ ها و درپوش های ایمنی که روی آنها قرار می گیرند. در هنگام خرید این دستگاه نیز باید به مواردی مانند قدرت مکش دستگاه، قیمت آن و … توجه کنید . تمامی ویژگی ها و عملکردهای این جاروبرقی بر روی برد هوشمند آن قابل مشاهده و بررسی است. توان مناسب این دستگاه برای هر مکانی بسته به متراژ ساختمان تعیین می شود. همچنین باید به این نکته توجه داشته باشید که جارویی را انتخاب می کنید که علامتی از خطا یا مشکل داشته باشد. در دستگاه های با این محدوده، هر گونه مشکل و نقص با آلارم نشان داده میشود.

 

جاروبرقی مرکزی نوعی جاروبرقی نیمه صنعتی است که می توان آن را به صورت موقت یا نیمه دائم در ساختمان ها نصب کرد. اکنون ساکنان ساختمان ها این نوع جاروبرقی را می شناسند و از آن به عنوان جایگزینی برای تمام سیستم های نظافت ساختمان معمولی استفاده می کنند. به طوری که در برخی موارد حتی منجر به کنار گذاشته شدن جاروبرقی های معمولی موجود در بازار شده است. عملکرد جاروبرقی مرکزی به گونه ای است که جاروبرقی در داخل ساختمان دیده نمی شود. بلکه فقط تعدادی ورودی را می توانید با لوله های شلنگی ببینید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *